Podstawowe rodzaje pomp ciepła

Podstawowe rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła typu monoblok cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli nieruchomości – i to zarówno tych typowo mieszkalnych, jak i gospodarczych. Takie zainteresowanie wcale nie jest zaskoczeniem, gdyż urządzenia te charakteryzują się wieloma zaletami.

Pompy ciepła monoblok są ekologiczne, bezpieczne, dobrze zaizolowane akustycznie i termicznie. Dodatkowo taka pompa nie wymaga kontroli szczelności, nie podlega restrykcjom montażowym ze strony F – gazów, pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni (ze względu na jedną jednostkę) i charakteryzuje się wysoką sprawnością grzewczą.

Dodatkowo jest dostępna w różnych wariantach mocy – na przykład pompa ciepła monoblok 8 kw lub pompa ciepła monoblok 16 kw. To wszystko sprawia, iż jest tak popularna. Dodatkowo można ja zakupić w dwóch podstawowych typach.

Pompa ciepła wewnętrzna

Pompy ciepła monoblok wewnętrzne charakteryzują się stosunkowo prostą instalacją. W tym przypadku zarówno pompa, jak i zasobnik na wodę są montowane wewnątrz budynku. W takiej instalacji strumienie powietrza zasysanego i strumienie powietrza odprowadzanego po schłodzeniu są tłoczone kanałami na zewnątrz.

Pompa ciepła zewnętrzna

Pompy ciepła monoblok zewnętrzne – jak sama nazwa wskazuje – są montowane na zewnątrz budynku. W tym przypadku najbardziej dogodnym miejscem jest grunt przy ścianie budynku (ale nie tylko – może być to najbardziej dogodne miejsce na posesji).

W obudowie takiego urządzenia zamontowanego na zewnątrz znajduje się jedynie układ chłodniczy, który jest hermetycznie zamknięty. Cała reszta – czyli zasobnik na wodę, pompa obiegowa, zawór przełączający podgrzewanie wody na ogrzewanie domu i odwrotnie oraz regulator – jest umieszczony wewnątrz budynku. Wszystkie moduły pompy są połączone dwiema rurami.

Pompa ciepła monoblok to niezwykle popularne urządzenie. A dostępność dwóch modeli sprawia, iż każdy może wybrać taki model, który mu najbardziej odpowiada.