Co należy wiedzieć o pompach ciepła?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie pompy ciepła. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie urządzenie posiada bardzo wiele zalet – ogranicza koszty eksploatacji, jest ekologiczne, trwałe i bezpieczne, a dodatkowo podnosi wartość finansową budynku. Dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Dodatkowo – co także warte jest podkreślenia – odbiorca ma do wyboru różne rodzaje pomp. Na szczególną uwagę zasługują pompy ciepła monoblok. Co należy o nich wiedzieć?

Budowa pomp ciepła monoblok

Pompa ciepła typu monoblok charakteryzuje się tym, iż cały jej układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce, która odpowiada zarówno za ogrzanie budynku, jak i podgrzanie wody. Ta jednostka jest wykonana fabrycznie, a więc jest hermetyczna i zamknięta. Taka budowa znacznie ułatwia montaż urządzenia.

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła monoblok są bardzo chętnie wybierane przez właścicieli nieruchomości. I trudno się temu dziwić, gdyż te urządzenia posiadają naprawdę sporo zalet. Tutaj trzeba wymienić przynajmniej kilka:

  • tylko jedna jednostka, co sprawia, iż instalacja urządzenia jest szybka i prosta
  • więcej miejsca w kotłowni (z powodu braku jednostki wewnętrznej)
  • dobra izolacja termiczna i akustyczna
  • układ chłodniczy wykonany fabrycznie (dzięki czemu nie podlega restrykcjom montażowym ze strony F – gazów)
  • nieco wyższa sprawność grzewcza w porównaniu do pompy typu split
  • brak konieczności kontroli szczelności

Dodatkowo pompy ciepła monoblok są bezpieczne, wydajne i trwałe. Jednocześnie trzeba też podkreślić, iż urządzenia te mogą mieć różne parametry grzewcze – na przykład pompa ciepła monoblok 8 KW lub pompa ciepła monoblok 16 KW.

Pompy ciepła monoblok to doskonały wybór dla każdego właściciela nieruchomości – i to zarówno mieszkalnej, jak i gospodarczej. Urządzenia te są ekologiczne, wydajne, trwałe i bezpieczne. To wszystko sprawia, iż warto rozważyć ich zakup i montaż.