Podstawowe informacje o pompach ciepła

Podstawowe informacje o pompach ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli nieruchomości. I nie należy się temu dziwić, gdyż takie urządzenia są tańsze w eksploatacji (od kotłów na paliwa ciekłe), ekologiczne, wydajne, trwałe i bezpieczne.

Do najpopularniejszych pomp ciepła należą pompy ciepła monoblok, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Czym charakteryzują się takie urządzenia?

Praca i budowa pompy ciepła

Pompa ciepła typu monoblok pracuje w ten sam sposób co pompa typu split. Takie urządzenie pobiera energię z powietrza i zmienia ją w ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania budynku i podgrzewania wody. Wraz z prądem zapewnianym przez fotowoltaikę urządzenia te mogą być wykorzystywane także do chłodzenia.

Natomiast ich moc jest bardzo różna – na rynku dostępne są pompy ciepła o mocy grzewczej od 5 do nawet 17,4 KW. Dużą popularnością cieszy się pompa ciepła monoblok 8 kw.

Pompa ciepła monoblok charakteryzuje się specyficzną budową. Takie urządzenie wyróżnia się tym, iż wszystkie jej elementy składowe znajdują się w jednej jednostce, która jest wykonana fabrycznie, a tym samym – szczelna i hermetyczna.

Dzięki temu pompy ciepła monoblok są proste w instalacji. A to nie wszystko. Hermetycznie zamknięty układ chłodniczy niemal całkowicie eliminuje ryzyko wycieku i znacząco ogranicza ryzyko błędów, które mogą się zdarzyć podczas instalacji.

Instalacja pomp ciepła

Dzięki swojej budowie monoblok wyróżnia się szybką i prostą instalacją. W tym przypadku instalator nie ingeruje w układ chłodniczy, co sprawia, iż nie musi on posiadać tak zwanych uprawnień F – gazowych.

Pompy ciepła typu monoblok – dzięki swojej budowie i sposobie działania – charakteryzują się wieloma zaletami. Nie tylko odznaczają się wysoką izolacją akustyczną i termiczną, ale też bezpieczeństwem i wysoką sprawnością grzewczą. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni i nie wymagają kontroli szczelności. To wszystko wpływa na ich popularność.