Łatwy i szybki montaż paneli podłogowych

Robisz remont w mieszkaniu i chcesz samodzielnie zamontować panele podłogowe? Nie wiesz jakiego produktu użyć do układania podłogi? W takim razie zapraszamy do naszego artykułu – podpowiemy Ci, czym przykleić panele podłogowe.

Robisz remont i chcesz sam położyć podłogę? Wbrew pozorom to proste: wybierz odpowiedni klej montażowy do paneli podłogowych, weź kogoś do pomocy i śmiało rozpoczynaj pracę! W tym artykule podpowiemy Ci czym przykleić panele podłogowe, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju do tego typu tworzywa. Zapraszamy do lektury!

Jak zamontować panele podłogowe?

Montaż paneli nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy dobry klej do drewna, trochę wiedzy i osoba do pomocy. Będzie Ci też potrzebna wycinarka, którą dotniesz ostatnie deski. Zanim jednak rozpoczniesz układanie paneli, to daj im około 2 doby na to, by się zaaklimatyzowały. Chodzi tutaj głównie o temperaturę, która panuje w pokoju, w którym planujesz je położyć. Nie musisz wyjmować paneli z oryginalnego opakowania, ale danie im czasu jest niezbędne do tego, by prawidłowo położyć podłogę. Pamiętaj także, by zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu – dobrze by było, by była ona w granicach 50%.

Panele można montować na zatrzaski, gumki uszczelniające lub klej. Wciąż jednak ta ostatnia wersja jest najpopularniejsza, jeżeli chodzi o układanie podłogi i rodzaj krawędzi. Są to tak zwane panele z wpustem i wypustem. Klej do paneli podłogowych nakłada się na wpusty, ale zanim do tego przystąpisz, to pierwsze dwa rzędy możesz położyć bez klejenia. Dzięki temu upewnisz się, że wszystkie panele zostały prawidłowo przycięte.

Jaki klej montażowy do paneli podłogowych będzie najlepszy?

Klej montażowy do paneli podłogowych powinien być spoiwem, które jest specjalnie przystosowane do klejenia drewna. Tylko dzięki temu będziesz miał pewność, że panele zostaną dobrze przytwierdzone do podłoża. Dobrze by było, by pozwalał także na klejenie drewna do lekko wilgotnych powierzchni.

Odpowiedni klej montażowy zapewnia elastyczne i wyjątkowo trwałe klejenie ciężkich lub mocno obciążonych elementów. Nie wymaga podpierania. Możesz nim przykleić nie tylko panele, ale także maskownice, lustra, blaty, półki czy fronty szafek. Doskonale współpracuje zarówno z podłożami suchymi, jak i lekko wilgotnymi.

Dobry klej można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Nadaje się do powierzchni chropowatych oraz gładkich. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do takich podłoży budowlanych, jak beton, tynk, gips, kamień, szkło, metal, PCW i poliester. Uniwersalny klej montażowy i budowlany szybkoschnący jest rekomendowany jako klej do drewna między innymi ze względu na swoją wytrzymałość i siłę klejenia. Przykleisz nim także listy podłogowe.

Jak przykleić panele podłogowe?

Pamiętaj, że klej montażowy do paneli podłogowych szybko schnie, co ogranicza możliwość późniejszej korekty położenia paneli.

  • Klej nakładaj punktowo lub w paskach na jedną z klejonych powierzchni (albo podłoże, albo panele).
  • Przyklej panele od razu do podłoża i mocno dociśnij, żeby klej równomiernie przeniósł się z jednej powierzchni klejonej na drugą.
  • Odczekaj około 5-10 minut, aż klej się utrwali.

Uniwersalny klej montażowy i budowlany szybkoschnący jest także odporny na spływanie, dlatego bez problemu można go zastosować do paneli ściennych. Nie powstają w nim pęcherze ani rysy skurczowe czy pęknięcia. Oprócz tego dobrze znosi drgania i wibracje.

Montaż paneli? Zastosuj klej do drewna

Pamiętaj, by klej do drewna, który kupujesz, był wysokiej jakości. Dzięki temu Twoja podłoga nie będzie się przesuwać, a panele pozostaną na swoim miejscu przez wiele lat. Dobrze by było, żeby klej do paneli podłogowych był również elastyczny i szybkoschnący. Możesz kupić od razu uniwersalny klej montażowy i budowlany szybkoschnący, który nadaje się do klejenia także innych powierzchni. Możesz nim przykleić szkło, stal, metal, ceramikę, drewno a także poliester. Jest to więc najlepszy z możliwych wyborów.