Niedosłuch u najmłodszych – niepokojące sygnały
Na badanie słuchu Kraków decydują się nie tylko osoby starsze, u których z wiekiem zmysł ten często się pogarsza, ale również rodzice, zabierając na kontrole swoje dzieci. Rzadko mówi się o tym problemie, niedosłuch dotyka jednak w Polsce co piątego malucha.
Najmłodsi nie zawsze powiedzą, że coś jest nie tak, dlatego też to rodzice muszą wykazać się umiejętnością wnikliwej obserwacji oraz analizy. Słuch jest bardzo ważnym zmysłem, który wpływa na prawidłowy rozwój, nie można go więc zbagatelizować. W jakim zatem momencie badanie słuchu może okazać się koniecznością?
Kiedy badać słuch w Krakowie?
Małe dzieci zaraz po porodzie przechodzą podstawowe badania, jednak i po nich mogą pojawić się pewne zaburzenia. Badanie słuchu Kraków może okazać się niezbędne w momencie, kiedy w pierwszym roku życia dziecko:
- nie będzie zwracało uwagi na najbliższe źródło dźwięku, np. dźwięk rozmów, działające w pomieszczeniu urządzenia, trzaśnięcie drzwiami itd.,
- nie będzie wodziło głową za dźwiękami, które je otaczają i nie wybudzi się w momencie, gdy jego sen zostanie zakłócany, np. rozmowami,
- nie zacznie reagować z wiekiem na swoje imię oraz nie będzie powtarzać dźwięków.
Źródło niedosłuchu może być oczywiście różne. Maluchy mają problemy z tym zmysłem zaraz po przebytym katarze, czy też infekcjach, które są groźne dla słuchu i mogą go w jakiś sposób upośledzić. Nie można ponadto zapomnieć o długotrwałym hałasie, czy też urazach głowy. Gdy rodzic zauważy coś niepokojącego, to od razu powinien zdecydować się na badanie słuchu Kraków.
Problemy u starszych dzieci
U starszego dziecka już dużo łatwiej zauważyć pewne nieprawidłowości. Rodzic musi zaobserwować, czy reaguje ono na wołanie, rozumie oglądane bajki, czy też umie powtarzać zademonstrowane dźwięki. Wiele informacji można dowiedzieć się również z samej wypowiedzi dziecka. Nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów, gdyż może się okazać, że aparat słuchowy będzie koniecznością.