Wszystkie zalety opon zimowych

Wszystkie zalety opon zimowych

Kiedy spada temperatura warto pomyśleć, aby zmienić opony samochodowe. W temperaturze około 7 °C i niższej guma w oponach całorocznych i letnich zaczyna twardnieć, co drastycznie zmniejsza ich zdolność do bezpiecznego trzymania się drogi.

Przyczepność i stabilność pojazdu

Opony zimowe przeznaczone są do zapewnienia elastyczności, nawet w środowiskach poniżej zera, których temperatura spada nawet do -30 °C. Opony letnie nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniej stabilność w trakcie prowadzenia pojazdu po śniegu. Opony samochodowe zimowe mają głębsze lamelki lub cienkie rozcięcia wycięte poziomo w poprzek bieżnika, zaprojektowane tak, aby zapewnić stabilność i „gryźć” lód, a także śnieg, który może przylgnąć do drogi. Bardziej agresywny wzór bieżnika zmniejsza również ryzyko zalegania śniegu.

Dobre opony do samochodu zapewnią bezpieczeństwo

W sytuacjach paniki kierowcy czasami mają tendencję do nadepnięcia na pedał hamulca. Może to być szczególnie problemem w przypadku sztywnych opon nieodpowiednich w sezonie, które mogą reagować na poślizg na zimnej, śliskiej nawierzchni. Właściwe opony samochodowe zimowe pozostają miękkie i dają większą szansę na odzyskanie kontroli nad pojazdem. W rzeczywistości raporty pokazują, że droga hamowania dla opon zimowych jest nawet o 30 procent krótsza. Gdy opony toczą się po zamarzniętej nawierzchni, lód topi się, tworząc warstwę wody, a samochód może się w niekontrolowany sposób ześlizgnąć. Opony zimowe zmniejszają to nieprzyjemne zjawisko, znane jako hydroplaning, dzięki zastosowaniu specjalnych rowków, które wypychają wodę na bok.