Wanna czy prysznic – co lepsze?

Wanna czy prysznic – co lepsze?

Wanna czy prysznic? – to pytanie zadaje sobie wiele osób podczas projektowania łazienki. Wybór konkretnego rozwiązania – wbrew pozorom – nie zależy wyłącznie od oczekiwań użytkowników, w rzeczywistości należy uwzględnić szereg alternatywnych kwestii.

Ekonomicznie i wygodnie

Wanna jest zdecydowanie wygodniejsza i bardziej komfortowa niż kabina prysznicowa, nie mniej jednak zajmuje odpowiednio więcej miejsca w łazience, zwłaszcza, gdy jest to model wolno stojący.  Zastanawiając się nad alternatywą wanna czy prysznic, warto także zwrócić uwagę na pobór wody – w tym przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się kabina prysznicowa. Co prawda nie zapewnia ona błogiego wylegiwania się w ciepłej wodzie, nie mniej jednak jej zużycie  jest zdecydowanie mniejsze.  Śmiało można więc stwierdzić, że pod względem ekonomicznym, jak również w przypadku małych łazienek, zdecydowanie lepszą alternatywą jest kabina prysznicowa.

Strona techniczna, czyli funkcjonalność i utrzymanie czystości

Każde rozwiązanie łazienkowe, bez względu na to, czy jest to wanna czy prysznic, powinno być utrzymane w należytej czystości. Nietrudno zauważyć, że czyszczenie wanny przyczynić się do bólu pleców, nie mniej jednak równie męczące okazuje się szorowanie drzwi w kabinie prysznicowej, na której często pojawiają się zacieki z wody i mydła.  Kabina prysznicowa, zwłaszcza z niskim brodzikiem, dopełniona matą antypoślizgową, to doskonała propozycja dla osób starszych, które mogą mieć problem z korzystaniem z wanny ze względu na ograniczone możliwości ruchowe.  Wanna jest natomiast bezpieczniejsza w przypadku dzieci, zwłaszcza małych, którym podczas kąpieli towarzyszą rodzice.