Rodzaje zielonych dachów

Dachy zielone producent są bardzo popularne w krajach Europy zachodniej. Pojawia się ich coraz więcej także w Polsce. Dzięki nim w naszych miastach i miasteczkach może być bardziej zielono.

Idealne dachy zielone

Dachy zielone cena których wcale nie jest taka duża dzielą się na ekstensywne i intensywne. Różnią się one między sobą między innymi grubością warstwy wegetacyjnej. W zielonych dachach intensywnych warstwa ta wynosi od 5 do 15 centymetrów. Obsadza się je więc roślinami o małych wymaganiach pokarmowych, które do tego dobrze zniosą okresową suszę. Ten rodzaj dachów najczęściej wybierany jest przez osoby prywatne. Do nasadzeń wykorzystywane są różne gatunki rozchodników i rojników, bodziszki, macierzanki, krwawniki.

Można pokusić się także o posadzenie na nich niskich krzewów iglastych. Z trudnymi warunkami panującymi na dachu świetnie poradzi sobie między innymi kosodrzewina i jałowiec pospolity. Chętnie sadzone są także różne gatunki róż okrywowych. W przypadku zielonego dachu ekstensywnego warstwa wegetacyjna jest grubsza. Na tych dachach można więc sadzić ozdobne trawy, krzewy, a nawet drzewa. Zielony dach ekstensywny może być użytkowany jako teren rekreacyjny. W porównaniu z zielonymi dachami intensywnymi wymagają mniej pracy bezpośrednio po założeniu. Dlatego są wybierane najczęściej. Ich zaletą jest także to, że można je założyć także na lekko stromym dachu. Zielony dach ekstensywny można założyć tylko na dachu płaskim.

Wbrew nazwie zielony dach nie musi być tylko zielony. Rośliny na dach można dobrać tak, że przez cały okres wegetacyjny będzie mienił się różnymi kolorami. Osoby zainteresowane bliżej tym tematem odsyłamy do naszego innego artykułu „Na dachu mogą rosnąć trawy i kwiaty”.