Na dachu mogą rosnąć trawy i kwiaty
Moda na zielone dachy bardzo powoli wkracza do Polski. Jeszcze do niedawna dachy zielone pojawiały się tylko na domach czy budynkach publicznych. Dziś taki rodzaj pokrycia stosuje się także na ogrodowych altanach.
Kilka informacji o zielonych dachach
Zielone dachy są konstrukcją stosunkową ciężką. Składa się nie tylko z podłoża, w którym będą rosły rośliny, ale także warstwy drenującej. Stąd też drewniana konstrukcja dachu musi być dość mocna, aby wytrzymała spore obciążenie. Najczęściej zielone dachy zakładane są na dach płaskich. Wymagają one wykonania dodatkowej warstwy filtrującej. W czasie opadów deszczu ułatwia ona szybkie odprowadzanie wody z powierzchni dachu.
Dachy zielone dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: ekstensywne i intensywne. Prywatni inwestorzy najczęściej decydują się na te pierwsze z uwagi na mniejszy ciężar. Warstwa podłoża ma w nich grubość od 5 do 15 centymetrów. Jest więc bardzo cienka, nie da się w niej posadzić wszystkich roślin. Najczęściej więc na zielone dachy ekstensywne wykorzystywane są rośliny, które mają małe wymagania pokarmowe oraz takie, które nie potrzebują dużej ilości wody. Najczęściej są to więc rozchodniki i rojniki.
Szczególnie dużo troski zielony dach ekstensywny wymaga w ciągu trzech lat od założenia. Posadzone rośliny należy w tym czasie podlewać, trzeba także usuwać pojawiające się chwasty. Po trzech latach rośliny rozrosną się już na tyle, że pracy przy dachu będzie coraz mniej. Zaleca się okrywanie roślin na zimę przez pierwsze trzy lata.
W zależności od rodzaju zielonego dachu mogą na nim rosnąć także krzewy i drzewa.