Kiedy zdjąć zimowe opony?

Kiedy zdjąć zimowe opony?

Pogoda powoli się poprawia, a wraz ze zmianą temperatury pojawia się odwieczne pytanie. Kiedy powinniśmy zdjąć nasze opony zimowe?

Na co zwrócić uwagę?

Opony zimowe najlepiej sprawdzają się w warunkach śniegowych i oblodzonych, w maksymalnej temperaturze 7 °C i niższej. Jednak w przypadku pierwszych dni wiosny ważne jest, aby właściciele samochodów monitorowali temperaturę przez co najmniej kilka kolejnych dni przed dokonaniem zamiany na opony letnie. Marzec i kwiecień to miesiące przejściowe, w których panuje duża niestabilność klimatyczna, a wahanie między zimą a wiosennymi warunkami pogodowymi mogą być intensywne. Jeśli nie masz pewności co do pogody, lepiej nie zdejmować opon zimowych.

Ubezpieczenie i słupek rtęci

Zanim wymienisz opony samochodowe, zapoznaj się z polisami ubezpieczenia auta. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki, jeśli masz cztery opony zimowe w swoim samochodzie w danych miesiącach. Zwykle pojawia się okno czasowe, w którym opony muszą znajdować się na kołach – zazwyczaj trwa od listopada do kwietnia. Miej oko na rtęć w termometrze, sprawdź prognozy, przeczytaj polisę ubezpieczeniową, a przede wszystkim nie spiesz się przed podjęciem decyzji o zdjęciu opon zimowych. Nie ulegaj pokusie utrzymywania opon zimowych przez cały rok. Możesz być bardziej zagrożony, jeżdżąc z oponami zimowymi na gorącym chodniku. Zamiast tego zmień opony, aby pasowały do odpowiednich warunków pogodowych. Wymieniając opony zimowe, pamiętaj o utrzymywaniu dziennych temperatur wynoszących co najmniej 7 °C i sprawdzaniu długoterminowych prognoz.