Co to znaczy „dom pod klucz”?

domy pod klucz

Rynek mieszkaniowy w Polsce podlega nieustannym zmianom. Jeszcze kilkanaście lat temu kupując dom lub mieszkanie, mogliśmy być pewni, że będziemy zmuszeni wydać dodatkowe pieniędzy na jego wykończenie. Dziś oferta budowy domów u wielu developerów zawiera jakże znaczący zapis o nazwie „dom pod klucz”.

Co się za tym kryje?

Dom pod klucz to takie mieszkanie, do którego właściciel może się wprowadzić od razu po otrzymaniu kluczy. Oferta budowy domów oznaczony tymi słowami informuje nas, że mieszkanie, które nabędziemy, będzie miało już położone podłogi, pomalowane ściany, a nawet wykończoną i zrobioną w pełni łazienkę. Dom pod klucz to zatem takie mieszkanie, do którego wystarczy wnieść własne meble i rzeczy.

Czy to się opłaca?

Oferta budowy domów pod klucz, może przybierać różne formy. Najczęściej proponowane są nam trzy wersje mieszkania pod klucz. W pierwszej mieszkanie po prostu nadaję się do zamieszkania, ale wyposażenie zostało ograniczone do niezbędnego minimum, a użyte materiały są najtańsze i tym samym najmniej trwałe. W innych wersjach mieszkania mogą być sprzedawane nawet z pełni wyposażoną łazienką lub kuchnią, ale developer każe nam za to oczywiście stosunkowo więcej zapłacić.

Dlatego, zanim podpiszemy umowę, postarajmy się ją dokładnie przeczytać. Może się bowiem okazać, że zastosowane przez wykonawcę materiały i rozwiązania są dla nas nieakceptowane. Musimy mieć też, świadomość skali. Cena, jaką zaproponuje nam developer, zależy od skali zakupów. Mówiąc wprost, im więcej osób zdecyduje się na wykupienie mieszkania pod klucz, tym niższą cenę zaoferuje nam developer.