Co to jest żel krzemionkowy?

Co to jest żel krzemionkowy?

Żel krzemionkowy utworzony z dwutlenku krzemu jest amorficzny i wytwarzany syntetycznie w twarde granulki. Z wyglądu ma nieregularny kryształ jak koraliki. Ponieważ ich mikroporowata struktura ma zazębiające się wgłębienia, żel ma wyjątkowo dużą powierzchnię, dzięki czemu z niego tworzone są pochłaniacze wilgoci silica gel.

Zalety żelu krzemionkowego

Pochłaniacze wilgoci silica żel są wykorzystywane powszechnie, praktycznie w każdym transporcie towarów. Silica żel ma niższą prężność pary niż otaczające ją powietrze, dlatego cząsteczki wody mogą łatwo przylgnąć do jego powierzchni. Silica żel jest niepalny.

Ponadto może być ponownie użyty przez regenerację – ogrzewanie żelu zapobiegnie absorpcji. Może wchłonąć do 40% własnej masy. Okres ważności jest nieograniczony – jeśli jest przechowywany w sposób szczelny. Jest obojętny i nie powoduje korozji ani nie niszczy materiałów. Żel może być wygodnie zapakowany i jest dostępny w wielu rozmiarach do różnych zastosowań.

Co musimy jeszcze wiedzieć?

Ponieważ żel krzemionkowy jest nietoksyczny, bezwonny i nie powoduje korozji, zapewnia wysokiej jakości działanie, pochłaniając wilgoć o niższych kosztach energii. W porównaniu z innymi środkami osuszającymi ma bardzo stabilne właściwości termiczne i chemiczne. Gdy żel zaadsorbuje wilgoć, pozostanie fizycznie niezmieniony.

W przypadku samo-wskazującego się żelu do podstawowego żelu dodaje się dodatek, który zmienia kolor po adsorpcji wody. Samowystarczalny żel krzemionkowy umożliwia wizualne wskazanie poziomu zachodzącej aktywności.