Wszystkie zalety opon zimowych

Wszystkie zalety opon zimowych

Kiedy spada temperatura warto pomyśleć, aby zmienić opony samochodowe. W temperaturze około 7 °C i niższej guma w oponach całorocznych i letnich zaczyna twardnieć, co drastycznie zmniejsza ich zdolność do bezpiecznego trzymania się drogi.

Przyczepność i stabilność pojazdu

Opony zimowe przeznaczone są do zapewnienia elastyczności, nawet w środowiskach poniżej zera, których temperatura spada nawet do -30 °C. Opony letnie nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniej stabilność w trakcie prowadzenia pojazdu po śniegu. Opony samochodowe zimowe mają głębsze lamelki lub cienkie rozcięcia wycięte poziomo w poprzek bieżnika, zaprojektowane tak, aby zapewnić stabilność i „gryźć” lód, a także śnieg, który może przylgnąć do drogi. Bardziej agresywny wzór bieżnika zmniejsza również ryzyko zalegania śniegu.

Dobre opony do samochodu zapewnią bezpieczeństwo

W sytuacjach paniki kierowcy czasami mają tendencję do nadepnięcia na pedał hamulca. Może to być szczególnie problemem w przypadku sztywnych opon nieodpowiednich w sezonie, które mogą reagować na poślizg na zimnej, śliskiej nawierzchni. Właściwe opony samochodowe zimowe pozostają miękkie i dają większą szansę na odzyskanie kontroli nad pojazdem. W rzeczywistości raporty pokazują, że droga hamowania dla opon zimowych jest nawet o 30 procent krótsza. Gdy opony toczą się po zamarzniętej nawierzchni, lód topi się, tworząc warstwę wody, a samochód może się w niekontrolowany sposób ześlizgnąć. Opony zimowe zmniejszają to nieprzyjemne zjawisko, znane jako hydroplaning, dzięki zastosowaniu specjalnych rowków, które wypychają wodę na bok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *